Stai neiskenciau ir galu gale rasau i savo "Bloga":
Taigi paziurejau vakar ilgai godota ir placiai reklamuota LTV laida
"Kulturos namai" apie kritika... Ir, cituojant kolega Algi Pociuna -
"nujuobtvajimat!"...
Seniai itariau, kad gerbiamas filosofas Donskis pavojingai
balansuoja tarp buties ir buities filosofiju, na bet jau sikart...
Pradekime nuo to, kad is visu kalbintu "kritiku" vienintelis
Valiulis tikrai vertas sio titulo. Bet apie tai, kad jis, be kino,
yra dar ir fotografijos kritikas, ir ko gero, vienintelis tokio masto
pas mus - laidoje ne zodžio.
Imbrasas, nepaisant visos jo autoreklamos, sunkiai isipaiso
i kritiku luoma. Nes kritikai, skirtingai nuo zudikų, nera
tituluojami visam gyvenimui uz tolimoje praeityje patirta
praktika.
Egomntui sisyk jo universali sypsenele nelabai gelbejo, nes jo
pozicija buvo zeidziamiausia: jis dabar verciasi tokia veikla,
kuri anksciau buvo jo, kaip kritiko, taikinyje. Ir verciasi tokiu
stiliumi, kuris butuų ano, rasanciojo Egmonto su pasiskanavimu
supartacytas į sipulius.
Jam belieka vienintelis argumentas, kuri Egmontas karta issake
jo veikla kritikavusiai Vasinauskaitei:
"o vistiek as rasau geriau uz jus!".
(Beje, o kur gi Rasa, kur skandalingiausi praeito sezono kritikai --
Baleviciute ir Sermuksnis?)
Laidoje buvo oriai rutuliuojama labai "nauja" tiesa apie tai,
kad ir neigiama kritika yra teigiama reklama.
Tai kodėl gi ponui Egmontui, prisdengus, sakykim,
kokio Bijūno ar Laukines Vynuoges slapyvardziu, nesunesiojus i
sipulius vardan reklamines naudos savojo teatro sedevru,
kurie prasyte to prasosi? Jansonas teigia, kad jam rasyti
neleidzia kritiko etika. Vajezau, nuo kada gi sis argumentas
jam pradėjo galioti?
Na labiausiai krentanti i akis figura visoje laidos maskulinistineje
kompanijoje -- be abejones, gerbiamas Valatka. Tai, kad jis,
anot Donskio, atstovauja "socialine kritika" -- argumentas labai
pritemptas. Buvo kviestas kaip "vestuvinis generolas", ir tiek.
Ir apskritai, kas yra tikras kritikas?
Idomu, kas sugalvojo tokia sentencija: "tikrasis kritikas yra tas,
kas moka santuriai reaguoti i kitu kritika
savosios kritikos atzvilgiu". Niekas? Vadinasi, tai as. Neblogai.
Taigi sios sentencijos sviesoje iš tiesu gerbiamas Valatka butu
vienintelis sioje kompanijoje tikras kritikas. Nes moka buti santurus,
kai kritikuojamas ne tik jis, bet ir jį angazuuojanti firma --
o tai yra zymiai sunkiau ir, svarbiausia, pavojingiau.
Na ir, aisku gaila, kad is gerbiamo laidos vedejo lupu taip ir neisgirdau
raiskiai artikuliuoto pagrindinio filosofinio klausimo:
Ar mes apskritai turime kritika?